Betonbest Sp. z o.o.

Suchy beton – materiał wielozadaniowy

Budownictwo jest różnorodne i coraz bardziej zaawansowane. Możemy spotkać się z różnymi materiałami budowlanymi, które ułatwiają i przyspieszają proces budowy. Głównym takim materiałem jest beton. Może mieć on różne właściwości, a tym samym skład i konsystencję. Właśnie niska zawartość wody jest tym, co wyróżnia tzw. „suchy” beton. W tym artykule odpowiemy na wiele pytań z zakresu mieszanki o konsystencji gęstoplastycznej, dowiesz się między innymi czym jest i z jakich składników jest wytwarzana oraz jak ją poprawnie zastosować.

suchy beton

Co to jest suchy beton?

 Suchy beton zwany też potocznie półsuchym, jak sama nazwa wskazuje, różni się od tradycyjnego betonu zawartością wody. W przygotowania takiego betonu nie jest wymagana duża ilość wody.

O takiej konsystencji mieszanki mówi się najczęściej, że jest to konsystencja gęstoplastyczna, oznaczana symbolem S1 i badana metodą stożka opadowego (opad stożka o 10 do 40 mm).

Czy suchy beton zwiąże ?

Istotnie funkcjonuje potocznie pojęcie suchego betonu. Nie jest jednak tak, jak niektórzy mylnie myślą, że można go przechowywać przez długi czas, nie obawiając się, że straci swoje właściwości. Dzieje się tak dlatego, że nawet  jeśli się nie doda wody do pozostałych składników w mieszance betonowej, to jest ona zawarta w wilgotnym kruszywie znajdującym się w naturalnym stanie powietrzno – suchym (np. na magazynach betoniarni). A ponieważ nawet małe ilości wody uruchamiają wiązanie cementu, czas przerobu suchego betonu jest z góry określony. Warto pamiętać, że w miarę upływu czasu od momentu wymieszania wszystkich składników woda jest wysysana przez kruszywo oraz cement więc mieszanka coraz bardziej sztywnieje.

Ponadto ważne jest, aby zwracać na porę roku, w której beton ma być zabudowany w konstrukcję. Latem przy ekstremalnych temperaturach bowiem szczególnie należy się zatroszczyć o prawidłowe warunki dojrzewania. Z racji małej ilości wody może nastąpić całkowite, nieodwracalne przesuszenie betonu, zatrzymanie wiązania i dojrzewania. Potocznie mówi się wówczas o „spaleniu” cementu w mieszance betonowej.

Gdzie stosuje się suchy beton?

Suchy beton znalazł swoje zastosowanie w wielu dziedzinach budownictwa. Zatem do czego stosuje się suchy beton?

Najczęściej spotykamy go tam, gdzie jest układany bezpośrednio na grunt – jako stabilizacja i wyrównanie podłoża, używany jest pod tarasy, słupy i podmurówki ogrodzeniowe, podczas budowy dróg, parkingów, chodników, fundamentów a także  wykorzystuje się go do budowy stropów w budynkach mieszkalnych.

Jest to doskonały materiał zarówno do robót drogowych, jak i do prac wykończeniowych.

Klasy wytrzymałości suchego betonu

Proporcje składników mogą się różnić w zależności od zamierzonej wytrzymałości betonu, dlatego warto dokładnie upewnić się co do wymagań danej konstrukcji odnośnie klasy wytrzymałości. Ignorancja w tej kwestii może przyczynić się do odkształceń lub uszkodzeń nawierzchni która ułożona będzie na suchym betonie.

Jeżeli chodzi o skład betonu, to zasada jest prosta: im więcej cementu, lepsze jakościowo kruszywo, i mniej wody tym wyższą klasę wytrzymałości betonu można osiągnąć. Aktualne normy w Polsce narzucają stosowanie klas wytrzymałości betonu oznaczonych symbolem C (dawniej to było B). Najpopularniejsze klasy suchego betonu to niższe klasy, czyli C8/10 i C12/15 – dużo rzadziej są stosowane wyższe klasy takie jak C16/20 czy C20/25.

Ile kosztuje suchy beton?

 Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest zakup gotowego suchego betonu z dowozem na budowę. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić czas oraz energię. Ilość potrzebnego betonu zależy od wymiarów konstrukcji, jaką chcemy pokryć betonem. Gotowy suchy beton można zakupić w betoniarniach, czasem w firmach zajmujących się dostarczaniem materiałów budowlanych. Wybierając odpowiednią firmę, warto zwrócić uwagę na jakość betonu oraz jej renomę na rynku. Istotną informacją może być waga 1 kubika betonu, która wynosi około 2200kg.

Koszt suchego betonu uzależniony jest od różnych czynników, takich jak rodzaj betonu, ilość potrzebnego materiału, miejsce zakupu, rodzaju transportu itd.

Orientacyjnie cena za metr sześcienny betonu może wynosić od 300 do 400 złotych z odbiorem własnym w zależności klasy wytrzymałości. Należy jednak zwrócić uwagę na koszty transportu oraz rozładunku betonu, które mogą mieć wpływ na ogólny koszt zakupu. Warto też pamiętać, że ceny za kubik betonu mogą być bardziej atrakcyjne w przypadku większych ilości.

Jak zrobić suchy beton?

 Najprostszym sposobem na pozyskanie suchego betonu jest zamówienie go w wytwórniach betonu. Często jednak to wymaga własnego transportu (w zależności od ilości będzie to przyczepka lub wywrotka). Ograniczeniem jest też fakt konieczności zamówienia określonej minimalnej ilości betonu, najczęściej 0,25 m3 (około 550kg), by składniki były równomiernie rozprowadzone w mieszalniku węzła betoniarskiego. Dlatego czasem decydujemy się na wykonanie takiego betonu we własnym zakresie.

Jak samemu zrobić suchy beton? W pierwszej kolejności należ zdobyć odpowiednie składniki. Przede wszystkim potrzebny jest cement, który workowany można kupić na składach i w marketach budowlanych. Podobnie z kruszywem – piasek o frakcji 0/2 płukany oraz żwir o frakcji 2-16 mm, czasem stosuje się dwie frakcje kruszywa grubego, tak jak w betoniarniach: 2-8 mm i 8-16 mm. Następnie, wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, aby uzyskać jednorodną mieszankę. Można to zrobić w betoniarce.

Jakie proporcje na suchy beton?

 Najważniejszym elementem przy robieniu suchego betonu jest odpowiednie określenie proporcji składników. Przygotowując mieszankę betonową, należy uwzględnić ilość cementu, ilość poszczególnych frakcji kruszywa i ewentualnych dodatków, a także ilość wody, choć ta ostatnia w przypadku mieszanki półsuchej stanowi niewielką część wszystkich składników.

Proporcje suchego betonu zależą od klasy betonu jaki chcemy osiągnąć i klasy oraz rodzaju cementu. Nie mniej jednak podajemy orientacyjne proporcje do modyfikacji wg własnych potrzeb:

Cement – 190 kg

Piasek – 850 kg

Żwir – 1200 kg (może być  w dwóch frakcjach: żwir 2/8 – 400 kg + żwir 8/16 – 800 kg)

Woda – 133 kg

 

Czy suchy beton trzeba zagęszczać ?

Z pewnością w przypadku suchych mieszanek trudno jest o zwartą strukturę bez pustek, stąd tak ważny jest sposób zagaszania, by uzyskać jak najtrwalszy materiał. Wpływ na wytrzymałość betonu mają bowiem nie tylko składniki, ale też m.in. sposób zagęszczenia i pielęgnacja . Zagęszczenie należy prowadzić za pomocą wibratora powierzchniowego. Nie wolno lać wody w dużej ilości na ułożony beton, by nie obniżyć jego wytrzymałości poprzez wypłukanie cementu i nie spowodować powstawania rys. Dopuszczalne jest jedynie zroszenie ułożonej mieszanki mgiełką wodną.

 

Jak poprawnie zastosować mieszankę betonową ?

 Aby poprawnie ułożyć sucha mieszankę należy to zrobić w kilku krokach. W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże poprzez usunięcie wszystkich przeszkód: korzeni, kamieni i innych. Gdy nośność gleby jest niewystarczająca można ułożyć dodatkową warstwę żwiru. Następnym krokiem jest zamówienie lub sporządzenie mieszanki wg określonej receptury. Kolejno następuje rozprowadzanie betonu na przygotowanym wcześniej podłożu za pomocą taczek i łopaty. Po rozprowadzeniu mieszanki betonowej należy ją zagęścić (w przypadku większych powierzchni przy pomocy wibratora powierzchniowego) lub wygładzić np. kielnią, gładzią. Następnie pozostawić do związania betonu pamiętając by regularnie nawilżać beton przez kilka – kilkanaście dni w zależności od  zastosowanego betonu oraz warunków atmosferycznych.

  

Literatura

[1] Jamroży Z. Beton i jego technologie Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2005

[2] G. Bajorek  Lato – czas szczególnej pielęgnacji betonu BTA Budownictwo. Technologie. Architektura, Wydanie 3(43)/2008, str.50-52, Dostępny w Internecie:  459.pdf (bta-czasopismo.pl) (dostęp  03 września 2024 r.).